Nové nábřeží nezíská jen Svratka, ale také Svratecký náhon. Jeho část pod koupalištěm Riviéra dlouho nebyla v majetku města a byla zanedbaná. Společně s výstavbou protipovodňových opatření se nám ho teď s městem Brnem podaří proměnit a zpřístupnit.
Do profesně rozmanitého týmu kanceláře městského architekta hledáme manažera projektů protipovodňové ochrany. Ve spolupráci s kolegy z oddělení Městské infrastruktury se budete podílet na přípravě inovativních projektů přírodě blízkých protipovodňových opatření, které jsou klíčové pro rozvoj Brna.
V povodích Ivanovického a Tuřanského potoka, které se nacházejí v městských částech Brno-Chrlice a Brno-Tuřany, je v současné době v důsledku nedostatečné kapacity těchto vodních toků významně omezen stavební rozvoj území. Na nevyhovující stav dlouhodobě poukazují zástupci dotčených městských částí, obyvatelé a stavebníci. Tato situace se dotýká jak plánovaných akcí ze strany města, tak na výstavbu v rozvojových plochách, jejichž další rozvoj je nekapacitními toky výrazně limitován.
iROZHLAS: Rybáři z Mendelovy univerzity v sobotu ráno zahájili výjimečný výlov v centru Brna. Z tříkilometrového úseku řeky Svratky musí za dva dny vytáhnout všechny ryby. Ochrání je tím před bagry, které brzy přijedou do koryta řeky kvůli výstavbě protipovodňových opatření. Rojnice v gumových prsačkách s podběráky postupuje proti proudu řeky směrem od železničního viaduktu v Uhelné ulici po koupaliště Riviéra.
Nábřeží Svratky se otevírá lidem. Vznikají tady nové zóny plné zeleně protkané stezkami pro pěší a cyklisty, dlouho očekávaná náplavka i nezbytná protipovodňová opatření chránící město. Hotovo bude v druhé polovině roku 2023.
Proměna nábřeží Svratky se stala hlavním tématem únorového vydání časopisu Priorita. Na více než tříkilometrovém úseku vznikne velký soubor protipovodňových opatření, který kromě ochrany před velkou vodou upraví i prostor kolem řeky tak, aby vznikla krásná rekreační a volnočasová zóna.
Dnes byla zahájena dlouho očekávaná výstavba přírodě blízkých protipovodňových opatření na řece Svratce. Na nábřeží v úseku od Riviéry přes Poříčí k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici dostane řeka více prostoru a Brňané místo k procházkám, sportu i odpočinku.
Dopady urbanizace a klimatických změn na obyvatelnost našich měst jsou stále patrnější. Bavili jsme se, jak můžeme naše město adaptovat na měnící se podmínky a lépe ho chránit před záplavami, dlouhotrvajícími suchy a následnými ekonomickými a ekologickými dopady. V centru pozornosti byla modrozelená infrastruktura. Podívejte se na jednotlivé přednášky i následné panelové diskuze.
Kolonáda podél Poříčí, přes pět kilometrů pěších cest a přibližně tři kilometry stezek pro chodce a cyklisty, nové lavičky, ale především nové zemní hráze, opravené nábřežní zdi a rozvolnění koryta řeky. To by mělo být výsledkem protipovodňových opatření v etapách VII a VIII. Zhotovitelem se stalo sdružení společností s názvem PPO nábřeží Svratky – Brno.
Jak adaptovat Brno na měnící se klimatické podmínky? Co ho nejlépe ochrání před záplavami, dlouhotrvajícími suchy a následnými ekonomickými a ekologickými dopady? A jaká řešení nabízí modrozelená infrastruktura? Nejen těmto otázkám se v úterý 19. října 2021 věnovala konference na brněnské hvězdárně. Jejími organizátory byla Kancelář architekta města Brna a za město Brno Odbor životního prostředí.
Dopady urbanizace a klimatických změn na obyvatelnost našich měst jsou stále patrnější a právě z tohoto důvodu je nutné otevřít diskusi na téma možných řešení. Přesně k tomuto účelu bude sloužit konference „Nenech Brno na suchu“, která se uskuteční už 19. října 2021 na Brněnské hvězdárně.
Na nábřeží Svratky začala příprava protipovodňových opatření. Jejich součástí je rozšíření přirozeného koryta řeky, které vyžaduje úpravu břehů a kácení části stromů a náletových dřevin. Nedávno vysazené stromy u areálu Spielberk Office Centre jsou přitom dostatečně zdravé, aby mohly být před stavbou přesunuty na nové místo. Společně s městem Brnem a společností CTP jsme proto rozhodli využít technologii stroje Big John a vybrané stromy přesadit.